Kegel egzersizi nasıl yapılır

Neden Kegel Egzersizi Yapmalıyız?

Pelvik Taban Kaslar?

 

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarınızı kuvvetlendirir. Bu kaslar rahim, üretra (idrar yolu), mesane (idrar kesesi) ve rektumu (memelilerde kalın bağırsağın son bölümü) destekler. 
Hamilelik sürecinde ve sonrasında kegel egzersizi yapmanız idrar tutamama gibi problemleri önler, anal inkontinans (gaz ve büyük tuvaleti tutamama) riskini azaltmaya yardımcı olur. 
Kegel sizin rektal ve vajinal bölgedeki kan dolaşımınızı arttırır ve böylece epizyotomi dikişlerinin, doğum yırtıklarının ve hemoroidlerin hızla iyileşmesine yardımcı olur. 
Hamilelerin normal doğuma hazırlanmasında ve doğum sonrasında vajinanın eski tonusuna (sıkılığa) ulaşmasında yardımcıdır. 
Güçlü pelvik taban kasları, cinsel hayatınızı daha eğlenceli hale getirir.Kegel
Egzersizi Nasıl Yapılır?
Şimdi biraz hayal kuralım. Çoook kışmışz, deli gibi çişiniz gelmiş ama etrafta tuvalet yok ne yaparız? Tabi ki çişimizi tutarız :) Ya da bir gaz bombası sizi kışyor, ulu orta rt yapmak yerine, o hain gazı çıkartmamak için ikinci bir emre kadar çıkışları kapatız
İşte bu iki örnekte de yaptığız bu basit tutma hareketi kegeldir
er başlangıçta pelvik taban kasların çalışıp çalışmadığından emin olamıyorsanız, tırnağınızın kısa kesilmiş olmasına dikkat ederek temiz bir parmağı vajinanızdan  içeri sokun ve çişinizi tutar gibi yapın ve şimdi parmağızda o hafif sıkışma, kegel hareketini hissedebilirsiniz. 
Uyarılar
Kegel egzersizini çalışırken karnı, bacakları, kalçaları kmayın. Nefesinizi tutmayın hatta pelvik taban kasları karken yavaşça nefes verebilirsiniz. Sadece perine bölgesine odaklanın ve her kegelin sonunda perine ve anüsteki gevşemeyi de hissedin. Hatta çalışmayı ilerlettikçe sadece vajen kasların kegel egzersiziyle farkına varın
Ne Kadar Kegel Çalışmalız?
Kegel çalışmaya birkaç saniyeyle başlayabilirsiniz ve pelvik taban kaslarız kuvvetlendikçe süreyi 10 sn kadar yükseltin.
10 sn pelvik taban kasları çişinizi tutar gibi n ve 10 sn tüm vajen ve anüs bölgesi kasların gevşediğini hissedin. Gün boyunca birkaç defayla başlayın ve 10-15 tekrardan 3 sete kadar çıkarabilirsiniz.
Tv izlerken, masa başında çalşırken, ütü yaparken hatta şu anda bu yazı okurken kegel egzersizini yapabilirsiniz. 
er hapuşrurken ya da öksürürken idrar kaçıyorsanız, o esnada kegel yapmaya çalışın. Göreceksiniz e yarayacak.
Sabırlı olun, pes etmeyin. Mesane kontrolünde iyileşme üç ila altı hafta arası fark edilir.
Güçlü pelvik taban kasları hayat kalitenizi etkiler.
Çalışmaya devam :)

Bu yazıyı paylaş
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.