Normal doğum dikişlerinin iyileşmesi

Normal doğumdan sonra dikişlerin ya da dikiş atmaya gerek duyulmayan ufak yırtıkların varsa, sana bu harika perine çayıyla oturma banyosu ve perine fısfıs yapmanı öneririm. Burada daha önce yazdığım başka bir tarifim daha var. Hissettiğin rahatsızlık ve ağrı bu oturma banyosu yardımıyla çabucak şifalandırır, rahatlar hem de enfeksiyon kapmaz.

Eğer dikişin varsa; 2 ya da 3. gün sonra ağrıyabilir. 4 ve 5. gününde  gerilme ve ağrı hissi artabilir. Bence bu tarifi doğumu takip eden gün itibariyle dene, rahat edeceksin!

PERİNE ÇAYI (İçilmez)

İÇİNDEKİLER:

Lokum ‘un sunumuyla şifalı bitkileri

image3-e1409859287211-150x150

Bir avuç adaçayı; Enfeksiyon önleyici, antiseptik, cildi sakinleştiricidir.

Bir avuç biberiye;  Antiseptik, şişliği azaltır.

Bir avuç lavanta; Anti-enflamatuardır, cildi iyileştirici etkisi vardır. Enfeksiyonları ve cilt tahrişlerini şifalandırır.

Bir avuç aynısefa; Çayımızın büyük şifacısı, anti-enflamatuar.

 

   NASIL YAPACAĞIZ?

4 litre temiz suyu kaynat ve altını kapat.

image-e1409858842833-150x150 Tüm bitkileri kaynamış

suya at ve karıştır. image1-e1409858980956-150x150

Tencerenin kapağını kapat ve soğuyana kadar demlenmelerine izin ver.

Sonra süzerek şişele. image2-e1409859142260-150x150

Son kullanma tarihi hazırladığın tarihten bir hafta sonradır. Perine çayını buzdolabında sakla.

Önemli not: Doğumu takip eden ilk hafta bu tarifi uygula ve 2. Hafta aynısefa yerine Mutfak otu yaprağı
ekle. Bu bitki İstanbul’da pek bulunmuyor. (Güncelleme yapayım büyük aktarlardan bulabilirsiniz)Ultra şifalı, çok hızlı yara iyileştiren bir bitkidir kendisi. İlk hafta kullanmamamızın neden ise, iyileşmenin içerden dışarı doğru olmasını istediğimiz için. Mutfak otu çok hızlı iyileşme sağladığından doğumu takip eden ilk hafta kullanıldığında içeride kapanmayan, iyileşmeyen dokular kalabilir. Mutfak otunun Türkçe diğer isimleri; Karakafes, Büyük Kafesotu,  Eşekkulağı, Kafesotu, Karakök, Merlepkulağı ve ingilizce adı Comfrey.  

 

NASIL KULLANACA?IZ?

1- OTURMA BANYOSU: Küvetin ya da oturma banyon (tuvaletin üzerine konan leğen gibi bişey) varsa kalçanı içine alacak kadar ılık su ile doldur ve 1 lt perine çayını ılık suya boşalt. Bu karışım ilk gün kullanılacaksan hafif soğuk 28 derece, 2 ve 3. günlerde 32 derece, perine iyileştikten ve ağrı azaldıktan vücut ısısında yapılmalıdır. Günde  birkaç defa 10-20 dakika kadar yapabilirsin. Sabah, öğlen ve akşam harika olur ama ne kadar yapabilirsen… Küvet yoksa büyükçe bir leğende aynı işi görür.

2- PERİNE FISFIS:  İsim anası benim :) Resimde gördüğünüz gibi bir sprey şişeye aynı çaydan doldurun ve her tuvalet sonrası temizliğinizi yaptıktan sonra çaydan bir, iki fıs perineye sıkın. Sonra kurutma makinesiyle kurutun.

Şifa olsun…

Bu yazıyı paylaş
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on Google+Print this pageEmail this to someone

1 Yorum

  1. Geri Bağlantılar: epizyotomi ve iyile?mesi

Bir Cevap Yazın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.